ANA SAYFA HABERLER FORUM GALERİ DOKUMANLAR | Üye OlGiriş
Hentbol FederasyonuhentbolfederasyonuHentbolfederasyonu DökümanlarıProf. Dr.Yaşar SevimErkekler Avrupa Hentbol Şampiyonası Slovenya Analizi

Erkekler Avrupa Hentbol Şampiyonası Slovenya Analizi

Kategori : Prof. Dr.Yaşar Sevim

ERKEKLER AVRUPA HENTBOL ŞAMPİYONASI SLOVENYA 2004
İSTATİSTİKSEL ANALİZİ ve DEĞERLENDİRİLMESİ


GİRİŞ
6. Erkekler Avrupa 2004 Hentbol Şampiyonası hentbol geleneğine sahip ve hentbolün çok sevildiği bir ülke olan Slovenyada (Koper, Velenje, Celje, Ljubljana) yapıldı.

Bu şampiyonada elemeler sonrası Avrupanın en iyi 16 takımı mücadele etti.

Bu şampiyona yalnızca modern hentbolün hızlı, dinamik ve tempolu teknik gereklerini yerine getirmekle kalmayıp, hentbol sporunun Avrupa ve Dünya platformundaki gelişimini de olumlu yönde arttırdı ve hızlandırdı.

Göze hoş gelen ve seyirci dolu salonlarda, özellikle yarı final ve final maçlarında yaklaşık 7000 seyirci ile maçların oynanması ve rekor sayıda TVden yayınlanması da hentbolün popülaritesinin bu şampiyona ile arttığının bir kanıtıydı.

Bu mükemmel organizasyonu gerçekleştiren EHF ve Slovenya Hentbol Federasyonuna hentbol sporu adına teşekkür ederiz.


1. SAVUNMA


Bu Avrupa şampiyonasında genel olarak takımların özellikle grup ve çeyrek final maçlarında bazı istisnaların dışında savunmaya gereken önemi verdikleri söylenemez. Maçların yüksek skorları da bunu açıkça ortaya koymaktadır. Ancak yarı final ve final maçlarında daha etkin ve savunma ağırlıklı bir oyun anlayışını gördük. özellikle yarı final maçı Almanya Danimarka ve final maçında Almanyanın ortaya koyduğu savunma performansı mükemmeldi.

Takımlar genellikle Tablo 3 te görüldüğü gibi 6:0 (ancak 10-12 m. de yüksek), 3:2:1, 5:1 savunmaları değişik varyasyonları ile kullandılar. İstisnai olarak çek takımı 4:2 savunmayı şampiyona boyunca kullandı. Bu savunmasını hızlı hücumla bağlayarak Fransa maçını da sürpriz denecek şekilde kazandı. Ancak bu savunma etkin sürekliliğini koruyamadı. Bu savunmaların dışında bazı takımlar maçın belli dönemlerinde kısa süreli adam adama pres ve 5:0+1 savunmayı da denediler.

Takımlar bir maç içerisinde iki en fazla üç savunma türünü değiştirerek uygulamaya çalıştılar. Ancak yüksek, agresiv ve iyi bir yardımlaşma ile uygulanan 6:0 savunma bu şampiyonada en sık kullanılan savunma türü oldu.

Savunmadaki bacak çalışması, yardımlaşma ve kaleci ile işbirliği dikkati çeken unsurlardı.

Bu şampiyonada özellikle yüksek ve 10-12 m de oynanan agresiv 6:0 savunma anlayışı ön plana çıktı.


2. HüCUM

Bu şampiyonada hızlı, dinamik ve tempolu hücum anlayışının bir çok takım tarafından benimsendiğini ve başarı ile uygulandığını gördük.

Savunma sonrası top kazanıldığında hücum dinamiği kaybedilmedi. Pozisyon hücumlar etkin dinamik ve tempolu oyun anlayış düzeni içerisinde uygulandı. Bunda hakemlerin pasif oyun kuralını iyi uygulaması da etkin olan bir faktördü. Bu tempolu pozisyon hücum anlayışı beraberinde yüksek maç skorlarını da ortaya çıkardı.

Takımlar daha çok bire bir (1:1), ikili ve üçlü kombinasyonlarda sonuca gitmeye çalıştı. Hızlı, tempolu paslaşma (zaman zaman çok pas hatalarına rağmen) ve kanatlara kontra paslar ön plandaydı.

Statik oyun yerine daha çok kanat katları ve çok sık çift pivot hücum uygulaması ön plana çıktı. Genelde takım hücumlarının süresi 25-30 saniyeyi geçmedi. Bu da dinamik hücumun bir göstergesiydi.

Bu şampiyonada özetle; göze hoş gelen, hızlı, dinamik ve tempolu bir hücum anlayışını gördük. Bu hücum anlayışı birçok bireysel oyuncunun bireysel spekteküler oyun anlayışlarıyla daha da güzelleşti ve zenginleşti.


3. HIZLI HÜCUM

Her takımın kendi anlayışına ve oyuncu yapısına özgü bir hızlı hücum anlayışı söz konusu oldu. Almanya ve Danimarka daha sonra Hırvatistan, Slovenya, İspanya ... gibi takımlar hızlı hücum oyununda çok başarılı oldular. özellikle Almanya hızlı hücumu (kanat oyuncularıyla) 2-3 pasta en iyi uygulayan takımdı.

Hızlı hücum daha çok pas hatası sonrası tek ya da iki, üç pasla sonuçlandı. özellikle kanat oyuncuları (Mirza ; Hırvatistan gibi) hızlı hücumu sonlandıran etkin oyuncular oldu.

Kombine hızlı hücum kombinasyonlarını, bu şampiyonada çok fazla görmek mümkün olmadı.


4. KALECİLER

6. Avrupa Hentbol Şampiyonasının en başarılı ve etkin pozisyonunu kaleciler olarak gösterebiliriz.

Kaleciler bu şampiyonada takımlarının savunması ile işbirliğinin en iyi örneklerini gösterdiler. Genelde takımlarının aldıkları başarılı sonuçlara büyük katkı verdiler.

özellikle her müsabaka sonrası en iyi oyuncu ödülüne kalecilerin uygun görülmesi, (Almanya-Macaristan maçında her iki kalecinin en başarılı oyuncu seçilmesi gibi,) bu pozisyonun şampiyonadaki etkinliğini göstermektedir.

özellikle Almanya, Danimarka, Slovenya, Rusya, Macaristan ve grup maçlarında İspanya kalecisi göz doldurdu.

Bu durum da kalecilerin takımlarının başarısındaki yerinin yadsınamayacağını göstermektedir.

5. TAKIMLAR

5.1. Almanya

Almanya bu şampiyonanın hücumda ve savunmadaki en istikrarlı, en dinamik ve oyun disiplininden kopmayan takımıydı. Müsabakalara Sırbistan Karadağ mağlubiyeti ile başlamalarına rağmen yükselen form grafiği ile hak ettiği Avrupa Şampiyonluğuna ulaştı.

Hücumda tempo oyununun en iyi örneklerini gösterdi. özellikle pivot ve sağ kanat pozisyonlarında daha etkin oldu. Hızlı hücumu iki, en fazla üç pasla en etkin ve iyi uygulayan takımdı.

Takım oyunu ve bütünlüğünün takım disiplini içinde en iyi örneklerini gösterdiler. Yıllarca beraber oynamanın sonucu son yıllarda kaybettikleri finali bu kez kazanarak güçlerini ortaya koydular.

Savunmada genellikle 6:0 ve alternatif olarak 5:1 savunma uyguladılar. özellikle yüksek, agresiv ve mükemmel yardımlaşmalı 6:0 savunmalarında final maçında çok başarılı olup, şampiyonluğu çok rahat kazandılar.


5.2. Slovenya

Ev sahibi olmasına rağmen Slovenya belki de birçok kimsenin beklemediği bir şekilde final oynadı. Eski Yugoslavya ve Balkanların temsilcisi Slovenya müthiş seyirci desteği, kazanma hırsı ve takım mücadelesi ile (sakatlarına rağmen) ev sahibi olmanın avantajlarını kullandı. özellikle takım mücadelesi ve kazanma motivasyonu onlara bu başarılı sonucu getirdi.

Hücumda 5:1 alternatif olarak 3:2:1 ve zaman zaman da olsa 6:0 savunmayı kullandılar. Savunma ile kalecinin işbirliği de başarılarındaki önemli bir etkendi.

Hücumda genellikle sol kanat katlarını kullanıp, çift pivot oyunundan sonuca gitmeye çalıştılar. Sağ kanatları ve sol oyun kurucuları bireysel olarak çok başarılı oldular.

Final oynamanın yanı sıra Atina Olimpiyatları vizesini de alan son takım olma başarısını gösterdiler.


1.1. Danimarka

Bu şampiyonanın en dinamik, hızlı, tempolu ve göze hoş gelen hentbolünü kalecisi Casper ile bütünleşerek oynadı.

Hentbolde takım oyununun tüm gereklerini savunmada ve özellikle hücumda yerine getirdi.

Mükemmel ve iyi yardımlaşan 6:0 yüksek savunmasını kaleci ile birleştiren en iyi takımdı.

Hızlı hücumlarını genellikle ikili ve üçlü kombinasyonlarla sonuçlandırdı.

Hücumda en etkin ve dinamik pas yapan takımdı. Tempolu oyununu tüm maç boyunca devam ettirme çabasında olup, bunda da başarılı oldular.

Hücumda pivotun üzerinden mükemmel oynadılar. Bol katlı oyunları ve dinamik hücum kombinasyonları ile sonuca gitmeye çalıştılar. Turnuvanın en kombine oynayan ekibi oldular.

Hücumda pivotları ve sol oyun kurucuları çok etkin bireysel oyunculardı.

Danimarka 1. devredeki hızlı ve disiplinli oyun temposunu maçın 2. devresine de artarak taşıyabilen şampiyonanın en başarılı birkaç takımından biri görünümündeydi.


1.2.Hırvatistan

Son Dünya Şampiyonu Hırvatistan grupta zorlanmasına rağmen oyun disiplininden kopmadan son saniyelerdeki kazandığı gollerle yarı finale kadar yükseldi.

5:1 ve 6:0 savunmayı alternatifli olarak kullandı. Yarı finalde en etkin iki oyuncusundan (Baliç ve Metkoviç) yoksun olmasına rağmen eski Yugoslavya hentbolünün en iyi örneklerini gösterdi.

Hücumda ikili ve üçlü kombinasyonlarla, özellikle orta oyun kurucusu Baliçin mükemmel oyun kurması ile sonuca gitti.

Hızlı hücumda kaleci ve mükemmel sağ kanat oyuncusu Mirza işbirliğini çok etkin kullandılar. Bireysel yeteneklerini iyi kullanabilen oyunculara sahip bir takım.

1.3.Diğer


Rusya tecrübeli ve yeni genç oyuncularla etkin olmaya çalıştı. özellikle tecrübeli kaleci Lavrov ve etkin tipik 5:1 savunması (yeni ve güçlü fizikli oyuncularla) ile göz doldurdu.

Fransa bu şampiyonada istediği sonucu alamadı. özellikle grup maçlarındaki mükemmel 3:2:1 savunmasını diğer turlarda ortaya koyamadı. Takım disiplinindeki kopmalar istediği sonucu almasını engelledi.

Avrupa Şampiyonasını en çok kazanan İsveç (4 kez) çok genç ve çok deneyimli oyuncular ile katıldığı bu şampiyonada istediğini alamadı. Ancak bu genç oyuncularla elde edilen Avrupa 7. liği geleceğin İsveç takımının yine finallerde görüleceğinin bir işaretiydi.

Sırbistan Karadağ bu şampiyonada genç ekibi ile Avrupa Şampiyonu Almanyayı yenen tek takım oldu. Tipik eski Yugoslav hentbolünün örneklerini verdiler.

Büyük umutlarla şampiyonaya başlayan genç İspanya ise istenileni bu şampiyonada verememesine rağmen geleceğin takımı olarak görülebilir.

Macaristan takımı belki de turnuvanın en güçlü fizik yapısına sahip takımıydı. Ancak modern hentbolün hızlı tempolu ve dinamik oyun gereklerini yerine getirirse gelecekte çok başarılı olabilir.

4:2 savunması ile dikkati çeken çek takımı da savunmadaki hırsı ile göz doldurdu. Ancak savunmada zaman zaman başarılı olmalarına rağmen, bu savunmada alternatifsiz ısrarlı olmaları onları en çok gol yiyen takım konumuna getirdi...

2. SONUÇ

Bu şampiyonada sonuç olarak;

1. Genellikle takımların oyun anlayışında esneklik ve çok yönlülük ön planda yer aldı. Modern hentbol oyununun temel yapısını oluşturan bireysel, grup ve takım taktiği anlayışı kademeli olara birbirini tamamladı.

2. özellikle savunma oyuncularının davranışlarında algılama ve karar verme sürecinin aktif bir biçimde oyunda etkin olduğu gözlendi.

3. Genellikle bire bir hücum uygulamaları, aynı anda ikili ve üçlü hücum kombinasyonları ile bağlanarak dinamik hücum setlerine dönüştü.

4. Şampiyonanın en iyi takımları savunmadan hücuma geçişte hızlı ve dinamik oyunu tercih edip, hızlı hücumu uzatıp pozisyon hücumuna taşıyarak rakip üzerinde baskı oluşturmayı denediler. Bu geçişlerde genellikle oyuncuların koşu yolu daha önceden belirlenmiş olup, pas yolları ise gelişen hücum pozisyonlarına göre değerlendirilmeye çalışılmıştır.

5. Takımların oyun sistemleri, ihtiyaca ve duruma göre ya esnek bir değişkenlik gösterdi ya da değiştirildi. özellikle hücumda kanat ve oyun kuruculardan çift pivota geçişler çok sık uygulandı.

6. Oyuncular bireysel olarak temel oyun pozisyon alanlarını, oyun sistemi içerisinde mümkün olan en iyi biçimde kullandılar.

7. Savunma sonrası hücuma geçiş hızlı tempolu ve dinamik şekilde uygulandı. Hızlı hücumlar genellikle en fazla 2 ya da 3 pasla uygulandı ve sonlandırıldı.

8. Hızlı ve tempolu oyun, pozisyon hücumunda da devam etti (bunda pasif oyun kuralının uygulanması da etkili oldu). Genellikle hücum süresi 25-30 saniye civarında oldu.

9. çok fazla serbest atış taktiği kullanılmadı (en çok Almanya serbest atış taktiği kullandı).

10. Hızlı ve dinamik oyun sonrası geriye savunmaya dönüşte hızlı ve çabuk şekilde uygulandı.

11. Kalecilerin performansları bu şampiyonada sonuçlarda etkili ve çok başarılı oldu.

12. Genellikle klasik 6:0 yerine yüksek ve agressiv (10-12 m. de) 6:0 savunma etkin olarak, alternatif olarak 5:1 ve 3:2:1 savunmalar kullanıldı.

13. önceki yıllar ve şampiyonalara göre takımlar arasındaki güç farkı azaldı ve dengelerin birbirine yaklaştığı görüldü (Hentbol rekabeti ve gelişimi açısından önemli). Buda hentbolün gelişimini hızlandıracak bir olgu...

14. Hücumda dinamik, hızlı ve tempolu pas uygulaması ön plana çıktı. özellikle kanatlara kontra uzun dinamik pas uygulaması çok sık uygulandı.

özetle, bu Avrupa Şampiyonasında bir çok takım modern hentbolün hızlı, dinamik tempolu ve göze hoş gelen gereklerini yerine getirerek Avrupa ve Dünya hentbolüne yeni bir ivme kazandırdı.

Ayrıca, Avrupa ve Dünya hentbolüne göze hoş gelen, alternatif oyunları ile Karabatiç (Fransa), Baliç (Hırvatistan), Knudsen (Danimarka), Fritz, Kehrmann (Almanya) ve daha birçok yeni genç hentbolcü, yıldızların ön plana çıkmasını sağladı


Avrupa Şampiyonalarına Katılan Takımlar İstatislik ve diğer sonuçlarını indirmek için TIKLAYINIZ

Bu dersi paylaş
Okuma:3218
Puan:
Tarih:14-03-2010 07:05
bebek bakma

Hentbol Federasyonu ©
Web sitemizin resmi hentbol federasyonu ile ilgisi yoktur. Hentbol fanatiklerine sanal bir buluşma ortamı sağlamak için açılmıştır