ANA SAYFA HABERLER FORUM GALERİ DOKUMANLAR | Üye OlGiriş
Hentbol FederasyonuhentbolfederasyonuHentbolfederasyonu DökümanlarıUnutamadıklarımızŞeref Tunca

Şeref Tunca

Kategori : Unutamadıklarımız

                                                          sereftunca
                                                     Şeref Tunca'nın (1923 -2008)

E. Öğretmen Kıdemli Albay Şeref Tunca 01 Temmuz 1923 tarihinde AMASYAda doğdu. İlköğretimini tamamlamayı müteakip Erzincan Askeri Ortaokuluna girdi. Spor sevgisi ve spor yapma alışkanlığını askeri öğrencilik yıllarında kazandı. Maltepe Askeri Lisesi'nde öğrenciliği sırasında çeşitli spor dalları ile meşgul olması öğretmenlerinin dikkatini çekerek Okul Atletizm Takımına alındı.

1941 yılında İSTANBUL Fenerbahçe Stadında yapılan Yıldızlar Türkiye Uzun Atlama müsabakalarında 6 metre 31 santimetre atlayarak Türkiye Rekorunu kırdı ve Türkiye Birincisi oldu. Kara Harp Okulu Öğrenciliği döneminde Atletizm Federasyonu tarafından düzenlenen müsabakalarda uzun atlama, üç adım atlama ve 100 metre dallarında çeşitli birincilikler elde etti.

1944 yılında Kara Harp Okulu'ndan piyade subayı olarak mezun oldu.

1945:1947 yıllarında Teğmen olarak görev yaptığı Kahramanmaraş ilinde dönemin Atletizm Federasyonu Başkanı Nail MORALInın isteği üzerine Atletizm İl Temsilcisi oldu ve bölgede düzenlenen Kros yarışmalarında atletlerin başarılı sonuçlar almalarında büyük katkı sağladı.

1951 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Yüksek Beden Eğitimi Okulunu bitirerek Beden Eğitimi Öğretmeni oldu ve 1951 yılında Konya Astsubay Hazırlama Okuluna tayin olduğunda Konya ilinde ilk resmi voleybol müsabakalarının başlamasına öncülük ederek ilk müsabakaların hakemliğini yaptı. 1956 yılına kadar Konya Astsubay Hazırlama Okulunda görev yaptıktan sonra 1956 yılında ANKARAya Kara Harp Okuluna öğretmen olarak atandı ve 1972 yılına kadar aralıksız 16 yıl öğretmenlik yaptı.

Bu süre içerisinde bilahare TSK Spor Okulu ile İngiltere Kraliyet Ordu Spor Okulu ve Akademisini bitirdi.

Yurtdışında; İtalyada atletizm, İngilterede Judo ve Jimnastik, yurt içinde ise; Futbol, Voleybol, Basketbol ve Hentbol Antrenörlük kurslarını gördü.

Lisanslı olarak;
- Uluslararası Atletizm Hakemliği
- Uluslararası Yüzme Hakemliği
- Milli Futbol Hakemliği
- Milli Voleybol Hakemliği
- Milli Basketbol Hakemliği
- Milli Hentbol Hakemliği
- Atıcılık,Güreş ve Bisiklet Bölge Hakemliği yaptı.

1972:1976 yılları arasında Genelkurmay Harekat Başkanlığı Eğitim Dairesi Beden Eğitimi ve Spor Şube Müdürü olarak görev yaptı ve bu görevden kendi isteği ile emekli oldu.

Yaşamı boyunca Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Federasyonlarda aşağıdaki görevlerde bulundu;
- Merkez Danışma Kurulu Üyeliği
- 1971 İzmir Akdeniz Oyunları Merasim ve Seremoni Müdürlüğü,
- Hentbol Federasyonu Başkanlığı (En uzun süre görev yapan başkan olarak kayıtlara geçti),
- Atletizm Federasyonu Üyeliği,
- Voleybol Federasyonu Üyeliği,
- Güreş Federasyonu As Başkanlığı,
- Eskrim Federasyonu Üyeliği,
- Okçuluk Federasyonu üyeliği.

Emekli olmayı müteakip; Kara Harp Okulunda, Harita Genel Komutanlığında ve TSK Spor Okulunda 2007 yılına kadar fahri olarak öğretmenlik yaptı.

2003 yılında Üç Genelkurmay Başkanı yetiştiren tek öğretmen olarak Genelkurmay Başkanlığı tarafından kendisine Onur Plaketi verildi.

Geçirdiği rahatsızlık sonucu tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesinde tüm tıbbi müdahalelere rağmen 11 Ocak 2008 tarihinde vefat ederek Karşıyaka Aile Mezarlığına defnedildi.

İngilizce ve Fransızca bilen Emekli Öğretmen Albay Şeref TUNCAnın 1 erkek ve 2 kız olmak üzere üç çocuğu bulunmaktadır.

Bu dersi paylaş
Okuma:1834
Puan:
Tarih:16-03-2010 09:48

Hello

jenibabyjennifer

Sevgili Hello

My name is jennifer, i i bugün bu tanışma siteleri gördüğünü Profil ilgileniyorum ve ben iyi bir ilişki için daha yüksek bize yol açabileceğini bilmek istiyorum.

Ben, cilt adil, 69kg ve 170cm. Lütfen beni bu benim kişisel e-posta cevap [jennifer-ahmed@live.com] ben fotoğraflarımı göndermek ve kendim hakkında size daha fazla bilgi için, biz burada daha büyük bir seviyeye taşıyabilirsiniz inanıyoruz.

Ama bu Mesafe, gerçek bir ilişki yaş, Renk, Dil, Din, ve Ülke konularda mutlaka gelmez hatırlıyorum, ama en önemli birbirlerine bizim AŞK.

Ben size çok önemli ve acil bir şey var, çünkü ben en kısa sürede size bu postaları almak ve okumak cevabınızı bekliyorum.

Teşekkürler,
Jennifer.

__________________________________________________________________________
Hello my Dear,

My name is jennifer, i am interested in your profile that i saw today in this dating site and i will like to know you better for a good relationship that can lead us higher.

I am fair in complexion, 69kg and 170cm. Please reply me to this my personal email [jennifer-ahmed@live.com] so that i can send you my photos and tell you more about myself, i believe that we can move from here to a greater level.

But remember that Distance, Age, Colour, Language, Religion, and Country does not necessarily matters in a true relationship, but what matters most is our LOVE to each other.

So i am waiting for your reply as soon as you receive this mail and read it because i have something very IMPORTANT and URGENT to tell you.

Thanks,
Jennifer.


13-12-2011 11:01
bebek bakma

Hentbol Federasyonu ©
Web sitemizin resmi hentbol federasyonu ile ilgisi yoktur. Hentbol fanatiklerine sanal bir buluşma ortamı sağlamak için açılmıştır