ANA SAYFA HABERLER FORUM GALERİ DOKUMANLAR | Üye OlGiriş
Hentbol FederasyonuhentbolfederasyonuHentbolfederasyonu DökümanlarıUnutamadıklarımızProf.Dr.Yaşar SEVİM

Prof.Dr.Yaşar SEVİM

Kategori : Unutamadıklarımız

hyyasarsevim
10.06.1948 - 09.02.2009

Prof.Dr.Yaşar SEVİM; 10.06.1948 yılında Göksunda doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantepde tamamladı. 1969 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümünden mezun oldu. 1970-1974 yılları arasında Almanya Köln Yüksek Spor Okulunda (Deustche Sporthochschule Köln) Hentbol-Basketbol-Voleybol-Futbol üzerinde ihtisas yaptı. 1974-1996 yılları arasında Ankara 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisinde ve Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Öğretim Üyesi olarak görev yaptı.

         Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda Basketbol, Hentbol ve Antrenman Bilgisi derslerini yürütmektedir. Yüksek öğrenimdeki çalışma süresi içerisinde yurt dışı ve yurt içi spor dergilerinde 100ün inceleme, yazı, makale ve spor konusunda 24 adet kitabı yayınlandı. Spor Bilimlerinde Doktora yaptı.

          Almanya ve ülkemizde Basketbol-Hentbol-Futbol oynadı ve Atletizm yaptı. Yıllarca yurt dışında ve ülkemizde 1.Deplasmanlı Basketbol liginde oynadı ve bu dalda Milli Sporculuk düzeyine erişti.

         Basketbol ve Hentbolde deplasmanlı ligde takım çalıştırdı. Çalıştırdığı takımlar defalarca Türkiye Şampiyonluğuna ulaştı (17 kez Türkiye Hentbol Ligi Şampiyonluğu, 15 Türkiye Kupası Şampiyonluğu, ve 6 kez Cumbhurbaşkalığı Kupası).

          Hentbolde Antrenör olarak Avrupa Şampiyon Kulüpler kupasında takımını yarı finale taşıdı. Milli takımımızı Üniversiteler Dünya Şampiyonasında 1995 ve 1997 yıllarında Dünya 2.liğine ulaştırdı. 2008 yılında İtalya'da Teknik Direktörlüğünü yaptığı Üniversiteler Bayan Hentbol Milli Takımı Dünya Şampiyonluğuna ulaştı.

         1976 yılında Hentbol Federasyonunun kuruculuğu ve ilk Federasyon Başkanlığını yaptı. Hentbol Federasyonunun kurulmasından sonra yıllarca Milli Takımlar Teknik Direktörlüğünü de yürüttü.

          Eylül 1986 yılında IHFnin (Uluslararası Hentbol Federasyonu) Teknik ve Metodik Komisyon Üyeliğine seçilen ilk Türk öğreticisi oldu. 1994 yılından itibaren EHF (Avrupa Hentbol Federasyonu) Antrenör Metodik Komisyonu Seçilmiş Lektörü görevini yürütmektedir.

        Birçok ödülün yanı sıra, 2001 yılında TMOK ve Türkiyenin en büyük spor ödülü olan Türk Sporuna Hizmet Ödülüne layık görüldü.

        Türk sporuna ve hentboluna hizmetlerinden dolayı Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün teklifi, Gençlik ve Spor Genel Müdürünün ve spordan sorumlu Başbakan Yardımcısının onayı ile    "Ankara Cebeci Salonu" nun    ismi   " Prof. Dr. Yaşar SEVİM"   Hentbol Salonu olmuştur (2006).

Türkiye'de birçok ilke imza atan, seçkin Spor Adamlarının başında gelen Prof Dr. Yaşar Sevim, 09.02.2009'da geçirdiği kalp krizi sonrası aramızdan ayrılmıştır.dır.

Bu dersi paylaş
Okuma:2078
Puan:
Tarih:16-03-2010 09:34
bebek bakma

Hentbol Federasyonu ©
Web sitemizin resmi hentbol federasyonu ile ilgisi yoktur. Hentbol fanatiklerine sanal bir buluşma ortamı sağlamak için açılmıştır