ANA SAYFA HABERLER FORUM GALERİ DOKUMANLAR | Üye OlGiriş
Hentbol FederasyonuHentbol ForumuSpor SakatlıklarıMenisküs ve Benzer Sportif Sakatlanmalar
Yeni Konu

Menisküs ve Benzer Sportif Sakatlanmalar

editorİsmail BAYRAKTARAvatarİsmail BAYRAKTAR

Vücudun tüm yükünü taşıyan dizlerimiz zorlanarak yıpranırlar, travmalara karşı da dirençleri azaldığında sık ve kolay zedelenirler.

Diz de ağrı, şişlik ve hareket kısıtlamaları biçimindeki şikayetler de dizin hangi bölümünde zedelenme olduğu bulmak önemlidir. Bu hasarlar menisküslerde, iç ,dış ve çapraz bağlarda, kondiller arası çıkıntılarda, patellada, eklemin sinovyal tendonlarıyla kemiklere yapışma yerlerinde olabilir. Bu zedelenmelerde en çok görülen menisküs yırtıklarıdır.
meniskus

Menisküs, diz eklemin esnekleğini, kayganlığını ve dayanıklılığını artıran iki kemiğin kesiştiği noktada ´C´ şeklinde ince yastıkçıklardır.

Belirtiler;
Travma sonrası 24 - 48 saat arasında ödemin artmasıyla başlar
1. Diz bölgesinde şişlikler, sıvı birikmesi
2. Hareket kısıtlamaları, eklem hareket açılarında (ROM) daralma
3. Diz eklemlerinden gelen sesler
4. Ağrı ve güç kayıpları ,
5. Dizden gelen boşalma, takılma, kitlenme hisleri;

Nedenleri:
Daha çok futbol vb. sporlarda sıkça görülen darbe, dizin dönüşlerde aşırı zorlanması gibi sebeblerle oluşan yırtıklar ( dikey, kova sapı, gaga biçimli yırtıklar)
1. Diz Ekleminin aşırı zorlanması, dizin dönmesi gibi travmalar
2. Yaşlanmayla gelen kıkırdak doku hasarları İle gelen yırtıklar
3. Sürekli tekrarlayan travmalardan sonra koşu vb. Aktiviteler

Teşhis:
Hastanın şikayetin oluşum hikayesine bağlı olarak bellirlenen özel manevraları içeren klinik testlerle, MR ve röntgen gibi radyolojik tetkikler ileri durumlarda ( dizin kitlenmesi vb.) da atroskopik muayene önerilebilir.

Tedavi :
Dinlenme, buz, bandajla sıkma, dizin yukarı tutmak gibi standart tedavi uygulaması (RİCE) dışında, manipülasyonlar, ilaç tedavileri ve kronikleşen ağrılar, hareket kısıtlamaları ve kitlenmeler kalkmadığında (konservatif tedavi cevap vermediğinde) cerrahi tedavi uygulanır.
Konservatif tedavide; yırtık,akut (3 hafta) ise, menisküsün kanlanma bölgesinde ise, kenarları ayrılmamış stabil ise, çevresel (periferik) yırtığın uzunluğu 15 mm´den küçük ise, konservatif (ameliyatsız) iyileşme olasılıgı vardır.

Bu koşulların dışındaki yırtıklarda ise, artroskopik girişimle hem kesin, hem de gerekli tedavi yapılır. Periferik yırtıklarda (damarlı bölgede) dikiş, damarsız bölgedeki yırtıklarda ise parsiyel (ısmi), subtotal veya total menisektomi uygulanır, yani yırtık kısım çıkarılır.


13-03-2010 14:01
Online: 8 Ziyaretçi , Toplam: 8 kişi
Aynı anda en yüksek online sayısı: 953 kişi ile 2013-06-22 23:33:43 tarihinde gerçekleşti
pasta yapma

Hentbol Federasyonu ©
Web sitemizin resmi hentbol federasyonu ile ilgisi yoktur. Hentbol fanatiklerine sanal bir buluşma ortamı sağlamak için açılmıştır