ANA SAYFA HABERLER FORUM GALERİ DOKUMANLAR | Üye OlGiriş
Hentbol FederasyonuHentbol ForumuSpor SakatlıklarıEl ve El Bileği sakatlanmaları
Yeni Konu

El ve El Bileği sakatlanmaları

editorİsmail BAYRAKTARAvatarİsmail BAYRAKTAR

El, tarak kemikleri ve parmaklardan oluşur. Vücudun bu bölelgesi çok kompleks ve mükemmel yapıdadır. Bu sebeple elin rahatsızlıkları da çoğu kez kompleks ve tedavisi zordur. Doğuştan olan bir takım anomaliler elde sıkça görülür.

Dupuytren hastalığı avuç içindeki zarın (palmar apanevroz´un) hastalığıdır. Zar elastiki özelliğini kaybeder ve buruşur. Parmak avuç içine doğru bükülür, düzeltilemez hale gelir. Tedavisi ameliyatla bu hasta zarın çıkarılmasıdır.

El parmaklarındaki eklemlerde romatizma hastalıklarına bağlı değişik eğrilikler sıklıkla gelişebilir. Bu durumda tedavi daha çok romatizma hastalığını tedaviye dayanır.

Elde sık rastlanan hastalıklardan biri de tetik parmak hastalığıdır. Parmağı büken flexor tendonun sıkışmasıyla oluşur. Parmağı açarken ağrılı bir takılma olur. Erken vakalarda parmak köküne lokal enjeksiyonlar, fizik tedavi yapılabilir. Çoğu vakada ameliyat gerekmektedir. 

Elde rastlanan sık rahatsızlıklardan biri de özellikle parmak ucuna top gibi cisimlerin çarpması sonucu tendon kopmasına bağlı çekiç parmak denen deformitenin oluşmasıdır. Bu hastalığın tedavisi için özel atel uygulaması yapılır. Uzun süreli atel uygulamasına cevap alınamayan veya gecikmiş vakalarda ameliyat gerekli olur. 

EL BİLEĞİ

bilekEl bileği ön kol kemikleri ile eli birleştiren 8 adet küçük kemiğin birbiriyle eklemleşmesinden oluşmuştur.

El bileği ağrısına kireçlenme (osteoartroz), el bileğindeki küçük kemikçiklerin bazı hastalıkları, el bileği etrafındaki tendonların hastalıkları gibi durumlar yol açar.

El bileğinin baş parmak tarafında ağrıya yol açan baş parmağı hareket ettiren tendonların sıkışması sonucu oluşan Dequervain tenosinoviti denen rahatsızlık sık görülür. Tedavisinde ağrı ve ödem giderici ilaçlar, sıkışma bölgesine lokal enjeksiyonlar uygulanır. El bileği ve baş parmağa dinlendirici alçı veya atel uyulamaları yapılır. Dirençli vakalarda ameliyat gerekebilir.

Carpal Tünel Sendromu(El bileği sıkışma sendromu): Bu sendrom el bileği bölgesinde ağrı, parmaklara doğru vuran yanma, ağrı, elde güçsüzlük, uyuşukluk, gece ağrısı gibi belirtileri olan bir hastalıktır. Median sinirin el bileği bölgesinde sıkışması sonucu olur. Orta yaş kadınlarda, şeker hastalarında daha sık görülür. EMG denen tetkikle kesin teşhis konur. Tedavisinde genellikle ameliyat gerekir. Ameliyatta median sinirin üstüne basıp onu sıkıştıran dokular kesilerek gevşetilir. 

El Bileği Çevresindeki Şişlikler: Bunlar çoğunlukla ganglion denen yapılardır. El bileği eklem kapsülünden veya bölgedeki tendon kılıflarından kaynaklanan içi jelimsi sıvı ile dolu kistlerdir. Değişik büyüklüktedir. Bazen büyüyüp küçülebilirler. Genellikle tehlikeli olmayan kistlerdir. Hafif ağrı yapabilirler. Tedavileri ameliyatla çıkarmaktır.


13-03-2010 13:58
Online: 5 Ziyaretçi , Toplam: 5 kişi
Aynı anda en yüksek online sayısı: 953 kişi ile 2013-06-22 23:33:43 tarihinde gerçekleşti
pasta yapma

Hentbol Federasyonu ©
Web sitemizin resmi hentbol federasyonu ile ilgisi yoktur. Hentbol fanatiklerine sanal bir buluşma ortamı sağlamak için açılmıştır