ANA SAYFA HABERLER FORUM GALERİ DOKUMANLAR | Üye OlGiriş
Hentbol Federasyonu HaberlerHaberlerKKTC hentbolüne "mevzuat" engeli

KKTC hentbolüne "mevzuat" engeli

Kategori : Haberler

Türkiye Hentbol Federasyonu, ocak ve şubat aylarında Adana ve Lefkoşa'da KKTC Hentbol Federasyonu ile imzaladığı ve KKTC'den bir takımın Türkiye Hentbol Süper Ligi'nde mücadele etmesinin önünü de açan protokolün "mevzuata uygun olmadığı" gerekçesiyle "uygulanamayacağını" bildirdi.

 

KKTC Hentbol Federasyonu Başkanı Barış Toprakçı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, KKTC'nin izolasyon altında olduğuna işaret ederek, olayın şaşkınlığı içerisinde olduklarını belirterek ''Açılabileceğimiz tek noktamız Anavatanımız'' dedi.

Toprakçı, ilk protokolün Ocak ayında Adana'da, ikinci protokolün de 25 Şubat'ta Lefkoşa'da KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst'ün huzurunda imzaladıklarını ve 3 aydır, bu yönde çalışma yaptıklarını söyledi.

Protokolün 4. maddesinin, KKTC'den bir takımın, 2009-2010 Sezonu Süper Ligi yükselme play-off'una katılımını öngördüğünü ve bunun Kıbrıs Türk sporu ve sporcusunun dışa açılımı için çok önemli olduğunu kaydeden Barış Toprakçı, 28 Nisan'da Türkiye Hentbol Federasyonu tarafından kendilerine geçilen bir faks notunda, bunun ''mevzuata uygun olmadığının'' bildirildiğini aktardı.

Geçilen faksta şu ifadelere yer verildi:

''Türkiye Hentbol Federasyonu KKTC'den bir erkek takımının 2009-2010 Sezonu Süper Lig Yükselme Play-Off müsabakalarına dahil etmek hükmü uygulaması, federasyonumuzun 2009-2010 hentbol sezonu için yürürlükte olan Türkiye Deplasmanlı Hentbol Erkekler 1. Lig Statüsü ile ilgili hükümlerine göre mümkün olmamaktadır.
2009-2010 süper ligi yükselme play-off müsabakalarına ülkenizden bir takım alamamanın üzüntüsü içerisindeyiz. 2010-2011 hentbol sezonu için ülkenizden bir takımın Deplasmanlı Erkekler 1. Ligi'ne alınması yönünde ilgili mevzuatlar çerçevesinde çalışma yapılacak olup, federasyonunuza ayrıca bilgi verilecektir.''

KKTC Hentbol Federasyonu Başkanı Barış Toprakçı, ''2010-2011 için çalışma yapıp kabul etmeyi taahhüt ediyor ama, 2009-2010'da mevzuata uymuyor, demekki 2010-2011'de bu mevzuata uymayacak, dolayısıyla bizi almayacaklar'' dedi.

-''BİRÇOK BRANŞTA BU TÜR ORGANİZASYONLAR YAPILIYOR''-

Milli atlet olduğunu ve sporu yeni bıraktığını anımsatan Barış Toprakçı, 2 yıl önce Türkiye liglerinde yarıştıklarını, bugün de birçok branşta bu tür organizasyonların yapıldığını kaydetti. Toprakçı, ''Bunlar mevzuata uyuyor da, niye biz son gün mevzuata uyamadık, ona anlam veremedik'' dedi.

Gelişmeyle ilgili, KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst'e bilgi verdiklerini ve Bakan'ın gelişmeleri takip ettiğini ifade eden Toprakçı, ortada, yasal çerçevede imzalanan protokoller olduğunu ve bunun altında, bir ülkenin Spor Bakanı'nın da imzası olduğunu söyledi.

Türkiye Hentbol Federasyonu Başkan Bilal Eyüpoğlu ile şimdiki yönetimde olan birçok ismin Tarık Cengiz'in başkanlığı zamanında da yönetimde olduğuna işaret Toprakçı, protokolün yasal düzenlemelere göre yapıldığını kaydetti.

-''BİZE ŞAKA GİBİ GELİYOR''-

Protokolün KKTC hentbolü açısından önemli olduğunu dile getiren Toprakçı, ''Açılabileceğimiz tek noktamız anavatanımız'' dedi.

KKTC'nin izolasyonlar altında olduğunu, açılabilecekleri tek noktanın Türkiye olduğuna işaret eden Barış Toprakçı, ''Çocuklarımız burada belirli bir yaştan sonra kayboluyorlar. Bu bize çok değişik bir hava katmıştı. Farklı düşünceler getirdi. Hem hentbol adına hem spor adına. Çünkü, eğer şans bulup da çıkabilseydik, süper ligde Avrupa kupalarına dahi çıkma şansımız olacaktı. Kıbrıs Türk halkı için bu önemli bir olay. Hala daha şaşkınlık içerisindeyiz, bize şaka gibi geliyor'' diye konuştu.

Toprakçı, 3 aydır kamp ve hazırlık maçları yaptıklarını, hentbol ligini, yapılacak turnuvaya göre adapte ettiklerini ve dış transfer yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Okuma:2613
Puan:
Tarih:30-04-2010 19:58

Hentbol Federasyonu ©
Web sitemizin resmi hentbol federasyonu ile ilgisi yoktur. Hentbol fanatiklerine sanal bir buluşma ortamı sağlamak için açılmıştır