ANA SAYFA HABERLER FORUM GALERİ DOKUMANLAR | Üye OlGiriş
Hentbol Federasyonu HaberlerHaberlerEyüboğlu: "Hentbol´a ilgi azalıyor"

Eyüboğlu: "Hentbol´a ilgi azalıyor"

Kategori : Haberler

hentbolbilaleyubogluEyüboğlu, bir etkinliğe katılmak için geldiği Çanakkale'de, hentbolun kulüpler ya da sporcu bazında geri kaldığını bildirdi.

Ligde kurumsal kulüplerin kalmadığını belirterek, sadece belediyelere bağlı kulüplerin bulunduğuna işaret eden Eyüboğlu, ''Sağ olsunlar belediyeler bu işe büyük destek veriyor ama biz televizyon yayınlarının, sponsorların bulunduğu, kulüplerin yapısının güçlü olduğu bir lig istiyoruz. Onun için federasyon seçiminin ardından çalışmalara başladık ve devam ettiriyoruz'' dedi.

Eyüboğlu, ilk aşamada alt yapıyı güçlendirmek istediklerini, bunun için ne gerekiyorsa yapacaklarını dile getirdi.

Türkiye'yi bölgelere ayırıp, birer koordinatör tayin edeceklerini, bu koordinatörlerin de okullar bazında çalışıp, yetenekli sporcuları bulacağını ve Türk sporuna kazandıracağını anlatan Eyüboğlu, ''Bu kısa vadede olmayacak. Bizim 2 senelik bir dönemimiz var, ondan sonra federasyon olarak yine bir seçime gireceğiz. Hedefimiz 6 yıllık bir proje. Biz gideriz, bir başkası gelir ama bu hedeften vazgeçilmeyecek'' diye konuştu.

Eyüboğlu, hentbol branşının canlanabilmesi için maçların tamamının televizyondan verilmesini istediklerini belirterek, şunları kaydetti:
''Bununla ilgili çalışmaları yapıyoruz. Televizyon yayınları başlayınca sponsorluklar da başlayacak. Çünkü hangi firmaya giderseniz gidin, 'maçınızı televizyon veriyor mu?' sorusuyla karşılaşıyoruz. Burada televizyon yayınları ile sponsorlukları paralel olarak yürüteceğiz.''

Yeni projeleri arasında hakem yetiştirmek olduğunu da vurgulayan Eyüboğlu, bu konuda üniversitelere eğileceklerini ve genç hakemleri ortaya çıkaracaklarını ifade etti.

Eyüboğlu, Türkiye'de hentbola bakış açısının yok denecek kadar azaldığını, buna karşın Avrupa'da ise hentbolun, futboldan sonra gelen ikinci spor dalı olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Dünya Şampiyonası'nın final maçında Hırvatistan ve Fransa milli takımlarının maçını 24 bin kişi izledi. Türkiye'de de eskisi gibi bu spor dalını cazip hale getirmek için çalışmalara başladık. Beni günlük başarılar ilgilendirmiyor. Kulüpler bazında geçen yıl Beşiktaş takımı Avrupa Kupası'nda erkeklerde yarı finale çıktı. Bayanlarda ise İzmir Büyükşehir Belediye Gençlik ve Spor Kulübü çıktı ama bir ses getirmedi. Akdeniz Oyunları'nda bayan takımımız final oynadı, yine ses yok. Niye getirmiyor? Buna bir bakmak lazım. Basının bu spora ilgisi yok. Bu ilgiyi nasıl çoğaltabiliriz? İşte bunu televizyon yayınlarıyla, ikili ilişkilerle yapacağız. Bizim hentbol oynadığımız 1980'li yıllarda basın çok ilgiliydi. Hentbol, basketbol ve voleyboldan daha ilerideydi.

O kadar ki her hafta sonu maçlardan sonra gazetelerde takımların en başarılı 7'si, gol kralı gibi bir tablo olurdu. Biz şimdi bunu yapamıyoruz.''

Okuma:2006
Puan:
Tarih:12-05-2010 23:20

Hentbol Federasyonu ©
Web sitemizin resmi hentbol federasyonu ile ilgisi yoktur. Hentbol fanatiklerine sanal bir buluşma ortamı sağlamak için açılmıştır